es Es ES

04.08.2016. - 17.09.2016.
Lielā zāle
es Es ES
es Es ES
es Es ES
es Es ES
es Es ES
1 / 5

No 2016. gada 4. augusta līdz 17. septembrim Mūkusalas Mākslas salona Lielajā zālē norisinās Andas Lāces personālizstāde "es Es ES". Izstāde iekļaujas trīs pasākumu ciklā "Iekšējā Es uzsprāgšana, seku savākšanas un neitralizēšanas varianti". Tā vadlīnija ir indivīda saskare ar nevēlamo un viņa spēja risināt negatīvas pieredzes radīto iekšējo konfliktu.

Saskarsme ar slikto, nevēlamo vai grūto saasina sava "es" izpratni, indivīda iekšpasaulei dažbrīd sākot dominēt pār apkārtējo. Izkļūšanai no mokošā sasprindzinājuma un iekšējā līdzsvara atgūšanai nereti tiek izmantoti visdažādākie līdzekļi. Pat ja risinājums ar laiku tiek atrasts, aktuāls ir jautājums par atbildību iesaistīto priekšā. Vai slikta pieredze skar tikai indivīdu un vai tā var tikt nodota citiem? Kad glābējs kļūst par upuri, bet upuris par varmāku? Kuru no problēmas risinājumiem izvēlēties un vai kāds no iespējamajiem scenārijiem vispār ir labākais?

Andas Lāces jaunā personālizstāde "es Es ES" risina eksistenciālu konfliktu un izspēlē tā iespējamos risinājumus. Viņas līdzšinējā monohromā krāsu gamma šoreiz papildinās ar sarkaniem akcentiem, gleznas instalācijas veidā izšķīst telpā, bet divu performanču laikā ar mūziķu līdzdalību iegūst attīroša un atjaunojoša rituāla formu. Līdzīgi kā iepriekšējās, arī šī Lāces izstāde jeb triju notikumu cikls savij privātus iespaidus, emocionālus pārdzīvojumus, mitoloģiskus un reliģiskus tēlus, kopā radot vizuālu, skanisku un horeogrāfisku vēstījumu par norisēm cilvēka iekšienē.

""es Es ES" ir iekšējā "Es" sprādziens palēninājumā, kur katrā nākamajā solī notiek dažādi "Es" aizklāšanas, pārveidošanas vai ietekmēšanas gadījumi". (Anda Lāce)

Ciklu "Iekšējā Es uzsprāgšana, seku savākšanas un neitralizēšanas varianti" 10. jūnijā ievadīja performance "Atindēšana" Latvijas Nacionālā mākslas muzeja jaunatvērtās ēkas pagalmā. Tās video dokumentācija un jauna gleznu sērija instalācijas formā skatāma cikla otrajā daļā – personālizstādē "es Es ES" Mūkusalas Mākslas salona Lielajā zālē. Ciklu 10. septembrī – Baltajā Naktī – noslēgs performance "Varianti", kura top sadarbībā ar komponistiem Eviju Skuķi un Platonu Buravicki, kā arī runātāju-dziedātāju ansambli. Performances "Varianti" dokumentācija transformētā izstādes variantā Mūkusalas Mākslas salonā būs skatāma no 13. līdz 17. septembrim.

Par cikla ievadošo performanci "Atindēšana" Anda ir nominēta prestižajai Purvīša balvai.

Andas Lāces (1982) izstāžu un performanču projekti ir daudzslāņaini gleznieciskās statikas un telplaikā noritošas, audiovizuālas horeogrāfijas sakausējumi. Viņas monohromajā glezniecībā dominē abstrahēti tēli un ekspresīvi triepienu žesti. Tie nereti liek domāt par glezniecību kā horeogrāfisku procesu, kurā iesaistās audekls, ota un krāsa, kā arī mākslinieces ķermeņa kustība telpā un pie gleznas plaknes.

Kuratore: Līga Lindenbauma

Autori:
 • MAESTRO GRANDIOZO. Jānim Ferdinandam Tīdemanim 120
  MAESTRO GRANDIOZO. Jānim Ferdinandam Tīdemanim 120

  Jānis Tīdemanis

  MAESTRO GRANDIOZO. Jānim Ferdinandam Tīdemanim 120

  02.11.2017. - 31.01.2018.
  Lielā zāle

  Izstādes nosaukums “MAESTRO GRANDIOZO” akcentē Tīdemaņa leģendām apvīto, ekstravaganto personību, kura daudzkārt kļuvusi par iedvesmas avotu rakstniekiem.

 • GAIDOT "ZUZEUM"
  GAIDOT "ZUZEUM"

  ... ...

  GAIDOT "ZUZEUM"

  11.10.2017. - 21.10.2017.
  Lielā zāle

  No 11. līdz 21. oktobrim aicinām apmeklēt topošā mākslas centra "Zuzeum" atvērto biroju, kas iepazīstina ar "Zuzeum" veidošanas procesu.

 • SAN Holoportācijas centrs
  SAN Holoportācijas centrs

  Gints Gabrāns

  SAN Holoportācijas centrs

  09.09.2017. - 07.10.2017.
  Lielā zāle

  SAN ir vidē ieausta, jauna planetāra mēroga virtuālā telpa neierobežotai radošai brīvībai, kas kļūst redzama ar papildinātās realitātes aplikāciju.

 • Sezana pieskāriens
  Sezana pieskāriens

  Grupas izstāde

  Sezana pieskāriens

  06.07.2017. - 26.08.2017.
  Lielā zāle

  Sezana ietekmei veltīta latviešu glezniecības izstāde no Zuzānu kolekcijas.

 • Krēslā
  Krēslā

  Laura Prikule, Eva Vēvere

  Krēslā

  06.07.2017. - 26.08.2017.
  Mazā zāle, Balkons

  Izstāde – instalācija ir pieredzes telpa, kas uzdod jautājumus par vērtību veidošanās mehānismiem.

 • Pārejas formas
  Pārejas formas

  Atis Izands

  Pārejas formas

  18.05.2017. - 22.06.2017.
  Mazā zāle

  Ekspozīcijas tēlu veido glezniecības sasaiste ar gaismu un ģeometriju, tās iziešana ārpus plaknes un transformācija, lai veidotu vienu māksliniecisku veselumu.

 • Zelta gadi
  Zelta gadi

  Grupas izstāde

  Zelta gadi

  18.05.2017. - 22.06.2017.
  Lielā zāle

  Mūža nogale ir laiks, kad mazināt tempu un baudīt dzīves garumā sastrādāto, tomēr nereti tā vairāk asociējas ar veselības un materiālā stāvokļa pasliktināšanos.

 • Daiļo mākslu kabinets
  Daiļo mākslu kabinets

  Paulis Liepa

  Daiļo mākslu kabinets

  23.03.2017. - 06.05.2017.
  Mazā zāle

  Paulis Liepa izstādē "Daiļo mākslu kabinets" izmantojis jaunu darbu noformējuma veidu, kas paspilgtina saturā nolasāmo pacifismu.

 • Modernā sabiedrība. Urbānās dzīves ainas
  Modernā sabiedrība. Urbānās dzīves ainas

  Grupas izstāde

  Modernā sabiedrība. Urbānās dzīves ainas

  23.03.2017. - 06.05.2017.
  Lielā zāle, Balkons

  20. gs. pirmās puses Latvijas glezniecības izstāde no Zuzānu kolekcijas, kur atspoguļojas urbānas dzīves epizodes un modernas sabiedrības pazīmes.