12. oktobrī plkst. 18:30 Mūkusalas Mākslas salonā notiks profesora Andra Rubeņa lekcija "Mīts senatnē un mūsdienās".

Mītiskajā pasaules ainā mīts cilvēkam skaidro pasaules izcelšanos un viņa vietu tajā, ļauj ielūkoties savas psihes dziļumos. Mīts dvēselisko apkārtni, ar fantāzijas palīdzību pārvērš realitāti, iedibina kārtību un rada dzīvē mieru. Lekcijā profesors un grāmatas "Cilvēks mītiskajā pasaules ainā" (1994) autors Andris Rubenis stāstīs par mitoloģiskajai pasaules ainai raksturīgo domāšanu un tās izpausmēm mūsdienās. Vai cilvēks mūsdienās veido atšķirīgus priekšstatus par pasaules kartību nekā tas bija senatnē? Kā un vai ir mainījies skatījums, ja salīdzinām "seno" un "mūsdienu" cilvēku.

Andris Rubenis ir Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, filozofijas doktors. Vairāku ievērojamu grāmatu autors, no kurām nesen izdotas "Mākslinieku cerību un domu pasaule renesanses laikmetā" (2016), "Mākslas vēstures teorijas vēsture" (2015).

Lekcija ir izstādes "Mītu koordinātes" saistītais pasākums. Tajā apkopoti Zuzānu kolekcijas un no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja fondiem deponētie mākslas darbi ar antīkās, kristīgās un latviešu mitoloģijas izmantojumu. Izstādē apskatāmi grafikas, tēlniecības un glezniecības darbi, kā arī animācijas filma. Ekspozīcijas senāk radītais darbs ir datējams ar 17./18.gs. miju, bet jaunākais tapis 2016. gada pavasarī. Cilvēkus turpina valdzināt mitoloģija, jo tie ir no paaudzes paaudzei nodoti stāsti un veido Rietumu kultūras identitāti. Pateicoties mākslas, literatūras un mūzikas pieminekļiem, mēs atkal un atkal atgriežamies pie kāda stāsta, iegravējot attiecīgā sižeta vaibstus sabiedrības kultūrvēstures koordinātēs.

Ieeja lekcijā bezmaksas.

Izstāde apskatāma līdz šā gada 26. novembrim.

Publicitātes attēls. Skats no izstādes "Mītu koordinātes". Foto: Didzis Grodzs.