Sezana pieskāriens

06.07.2017. - 26.08.2017.
Lielā zāle
Sezana pieskāriens

No 6. jūlija līdz 26. augustam Mūkusalas Mākslas salona Lielajā zālē skatāma Sezana ietekmei veltīta latviešu glezniecības izstāde no Zuzānu kolekcijas, kurā pārstāvēti darbi, kas radīti no 20. gadsimta sākuma līdz 70. gadiem.

Pols Sezans (1839–1906) ir viena no atslēgas figūrām 20. gadsimta Rietumeiropas mākslā. Viņš iespaidojis mākslas attīstību, veidojot pamatu fovisma un kubisma virzieniem, kā arī atklājot meklējumus, kas rodami neatkarīgā dabas vērojumā. Sezana glezniecībai raksturīga formasmodulēšana ar pretkrāsām, uzsvērts priekšmetu apjoms, savdabīga plānu risināšana, kuros panākts kustības un sprieguma efekts, deformācija, ritmisks triepienu uzliciens, kas variē blīvumu, kā arī klasiskās perspektīvas noliegums.

Pārlūkojot par Eksas vientuļnieku dēvētā autora ietekmes Latvijas glezniecībā, iezīmējas trīs etapi. Pirmajā, pāris gadus pēc autora aiziešanas mūžībā, Eiropas kultūrai pietuvinātie mākslinieki, kuriem pavērās iespēja ceļot vai studēt lielo mākslas krātuvju tuvumā, iepazina nenovērtēto novatoru. Gūtie impulsi tika uzsūkti, lai atvasinātu savu ceļu glezniecībā, piemēram, Jāzepa Grosvalda un “Zaļās puķes” (vēlāk – Rīgas mākslinieku grupas) autori, vai lai veidotu atsevišķu sezanisma periodu kā tas bija Johana Valtera gadījumā. Padomju Krievijā vairāki mākslinieki (Augusts Zauers, Leo Svemps) tika izglītoti kā krievu sezanistu sekotāji Maskavas Augstākajās mākslinieciski tehniskajās darbnīcās. Pēc atgriešanās Latvijā viņi kādu laiku šo virzienu turpināja kultivēt.

Otro sezanisma vilni iekustināja Latvijas valsts subsidētie mākslinieku ceļojumi uz lielākajiem Rietumeiropas centriem, taču tikai atsevišķu autoru audeklos redzams paliekošs iespaids, vairāk dominēja epizodiska sasaukšanās, jo galvenais bija attīstīt individuālu rokrakstu. Šo kustību pārrāva padomju okupācija un formālisma kritika, kas izrietēja no oficiālās daiļrades metodes –sociālistiskā reālisma – propagandas. Līdz pat 1950. gadu vidum Sezana glezniecība tika kritizēta un noliegta, lai vēlāk tiktu reabilitēta ar uzviju – atdzimstot 1950. – 1960. gadu mākslinieku darbos. Te sava loma bija ne vien zināmajai “franču grupai” (Maija Tabaka, Jānis Krievs, Imants Lancmanis u.c.), kuri remdēja slāpes pēc citādās glezniecības Ļeņingradas un Maskavas muzejos, bet arī individuāliem meklējumiem (Biruta Delle), vai atsevišķiem, spilgtiem ietekmju paraugiem (Rita Valnere). Ar trešo vilni un Sezana reabilitāciju izstāde tiek noslēgta, jo kopš šī brīža sekošana Eksas vientuļniekam kļūst par autoru individuālu izvēli, kurai nav noilguma, jo viņa iedibinātie glezniecības principi ir modernisma pamatā.

Ar vairāk nekā 20 gleznām no Zuzānu kolekcijas izstādē izcelti skaisti piemēri Latvijas un Sezana glezniecības saskarsmē. Ekspozīciju papildina uzziņas par latviešu satikšanos ar Sezana darbiem, kā arī iespēja iepazīties ar Eksas vientuļnieka attīstīto glezniecības valodu.

Izstādes kuratore Sniedze Kāle

Saistītie pasākumi:

8. augustā plkst. 18.00 mākslas doktores Nataļjas Jevsejevas lekcija “Pola Sezana ietekme un sezanisms Latvijas glezniecībā 20.gs. pirmajā pusē”.

Publicitātes attēls: Augusts Zauers (1888–1981). Sievietes portrets. 20. gs. 20. gadu sākums. Papīrs, kartons, eļļa. 51 x 39 cm. Foto Jānis Pipars.

Autori:
 • MAESTRO GRANDIOZO. Jānim Ferdinandam Tīdemanim 120
  MAESTRO GRANDIOZO. Jānim Ferdinandam Tīdemanim 120

  Jānis Tīdemanis

  MAESTRO GRANDIOZO. Jānim Ferdinandam Tīdemanim 120

  02.11.2017. - 31.01.2018.
  Lielā zāle

  Izstādes nosaukums “MAESTRO GRANDIOZO” akcentē Tīdemaņa leģendām apvīto, ekstravaganto personību, kura daudzkārt kļuvusi par iedvesmas avotu rakstniekiem.

 • GAIDOT "ZUZEUM"
  GAIDOT "ZUZEUM"

  ... ...

  GAIDOT "ZUZEUM"

  11.10.2017. - 21.10.2017.
  Lielā zāle

  No 11. līdz 21. oktobrim aicinām apmeklēt topošā mākslas centra "Zuzeum" atvērto biroju, kas iepazīstina ar "Zuzeum" veidošanas procesu.

 • SAN Holoportācijas centrs
  SAN Holoportācijas centrs

  Gints Gabrāns

  SAN Holoportācijas centrs

  09.09.2017. - 07.10.2017.
  Lielā zāle

  SAN ir vidē ieausta, jauna planetāra mēroga virtuālā telpa neierobežotai radošai brīvībai, kas kļūst redzama ar papildinātās realitātes aplikāciju.

 • Sezana pieskāriens
  Sezana pieskāriens

  Grupas izstāde

  Sezana pieskāriens

  06.07.2017. - 26.08.2017.
  Lielā zāle

  Sezana ietekmei veltīta latviešu glezniecības izstāde no Zuzānu kolekcijas.

 • Krēslā
  Krēslā

  Laura Prikule, Eva Vēvere

  Krēslā

  06.07.2017. - 26.08.2017.
  Mazā zāle, Balkons

  Izstāde – instalācija ir pieredzes telpa, kas uzdod jautājumus par vērtību veidošanās mehānismiem.

 • Zelta gadi
  Zelta gadi

  Grupas izstāde

  Zelta gadi

  18.05.2017. - 22.06.2017.
  Lielā zāle

  Mūža nogale ir laiks, kad mazināt tempu un baudīt dzīves garumā sastrādāto, tomēr nereti tā vairāk asociējas ar veselības un materiālā stāvokļa pasliktināšanos.

 • Pārejas formas
  Pārejas formas

  Atis Izands

  Pārejas formas

  18.05.2017. - 22.06.2017.
  Mazā zāle

  Ekspozīcijas tēlu veido glezniecības sasaiste ar gaismu un ģeometriju, tās iziešana ārpus plaknes un transformācija, lai veidotu vienu māksliniecisku veselumu.

 • Modernā sabiedrība. Urbānās dzīves ainas
  Modernā sabiedrība. Urbānās dzīves ainas

  Grupas izstāde

  Modernā sabiedrība. Urbānās dzīves ainas

  23.03.2017. - 06.05.2017.
  Lielā zāle, Balkons

  20. gs. pirmās puses Latvijas glezniecības izstāde no Zuzānu kolekcijas, kur atspoguļojas urbānas dzīves epizodes un modernas sabiedrības pazīmes.

 • Daiļo mākslu kabinets
  Daiļo mākslu kabinets

  Paulis Liepa

  Daiļo mākslu kabinets

  23.03.2017. - 06.05.2017.
  Mazā zāle

  Paulis Liepa izstādē "Daiļo mākslu kabinets" izmantojis jaunu darbu noformējuma veidu, kas paspilgtina saturā nolasāmo pacifismu.