Vīrs. Un vārds

10.04.2015. - 09.05.2015.
Lielā zāle
Vīrs. Un vārds
Vīrs. Un vārds
Vīrs. Un vārds
1 / 3

No 10. aprīļa līdz 9. maijam Mūkusalas Mākslas salonā norisināsies mākslinieces Sandras Krastiņas personālizstāde „Vīrs. Un vārds”. Tas ir jauns gleznu cikls, kurā inscenēti stāsti un vizualizēta konceptuāla spēle ar šī laika simboliem un vērtību izjūtu. Nosaukums „Vīrs. Un vārds” izskan kā manifests, kas neviļus uzrunā pat tos, kas savas jaunības dēļ nav piedzīvojuši šo teicienu sadzīves folklorā. Izteiciena dalījums izceļ galvenos teikuma vārdus – „vīrs” (lasi „vīrietis") un „vārds”, kam jānes izstādes vēstījuma saturiskā slodze – vārda sacītā un darītā saskaņa. Izstādei ir vairāki vēstījuma līmeņi – vizuālais, kas norāda uz saturiskām reminescensēm, un tekstuālais, kas tapis sadarbībā ar filozofu Jāni Taurenu tekstos „ Piezīmes par glezniecību. I–III".

Viena no izstādes vizuālajām zīmēm ir balts vīrieša „pletkrekls”, kas reducēts līdz paterētāju sabiedrības simbolam. Šeit nav šifrētas tēlainības koda – simbols ir tieši nolasāms. Tomēr konceptuālās mākslas laikmetā ir skaidrs, ka jādomā par to, kas slēpjas aiz ārēji redzamā. Kreklā paša cilvēka nav – tas ir tikai forma, ietvars, kas darbojas. Vai simbols vizualizē stāstu par tradicionāli maskulīnai pasaulei piederīgiem jēdzieniem? Jā un nē. Kā izcila figurāliste un glezniecības virtuoze, Sandra Krastiņa ar klasiskiem izteiksmes līdzekļiem runā par šīsdienas aktuālajām laika zīmēm – kā viņa to redz un jūt. Jauno darbu  nosaukumi – „Būs jārunā”, „Vienošanās”, „Jauns sortiments” veido daudzšķautņainu laikmeta stāstu,  kas mudina domāt un vērtēt.

„Kas ir svarīgs Sandras Krastiņas kompozīcijās? Tas, ka “attēlotais” notikums atrodas ārpus attēla laukuma. Var teikt arī tā: ja glezniecība šodien ir svarīga, tad ar to, kas nav uzgleznots, nav attēlots (tāpēc vārds “attēlotais” būtu jāliek pēdiņās). To var saukt par mākslas mīklu. Tas – metodes ziņā – ir izomorfisks “elements” krāsas izņemšanai. Pārfrāzējot Daniilu Harmsu (Vasīlija Voronova tulkojumā) – kādas noteiktas “būšanas nebūšana”. To var saukt par klāt neesošo kā aktīvu attēla nozīmes veidotāju; kopā ar noteiktu tehnisku paņēmienu tā ir darba nozīmes sastāvdaļa. Ja uztverē ir iesaistīta iztēle, tad arī iztēle būtu saucama par noteiktu uztveres veidu. Taču vai tas, ko “redzam” ārpus audekla, nav atbrīvojies no mākslinieka gādības, kļuvis nepakļāvīgs arīdzan kādai vienai interpretācijai? Jā, bet vai tāda pati “aizbēgšana” (kas arī nosaka filozofiskas refleksijas nepieciešamību) nav vērojama jebkurā labā mākslas darbā?”
(No Jāņa Taurena tekstiem "Piezīmes par glezniecību. I–III".)


Sandra Krastiņa pieder pie mākslinieku paaudzes, kas latviešu mākslas telpā ienāca 20. gadsimta 80. gadu sākumā. Kopā ar savas paaudzes jaunajiem gleznotājiem Aiju Zariņu, Ievu Iltneri, Jāni Mitrēvicu, Ģirtu Muižnieku, Edgaru Vērpi un citiem viņa radikāli mainīja sabiedrībā pastāvošos priekšstatus par latviešu tradicionālo glezniecību. Radošo darbību sākot ar figurālo glezniecību, Sandra Krastiņa 90. gados pamazām pievērsās abstrakcijai. Par nozīmīgāko izteiksmes līdzekli mākslinieces glezniecībā kļuva krāsa. 1990. gadā kopā ar studiju laika domubiedru grupu Sandra Krastiņa bija leģendārās izstādes–akcijas „Maigās svārstības” dalībniece izstāžu zālē „Latvija”. Šī izstāde nostiprināja jaunās gleznotāju grupas radikālismu un sekmēja jaunas estētikas ienākšanu latviešu mākslā.\

Paralēli salona Mazajā zālē skatāma izstāde „Figurālisti”, kurā iekļauti Aijas Zariņas, Ievas Iltneres, Sandras Krastiņas, Ģirta Muižnieka, Jāņa Mitrēvica un Edgara Vērpes darbi.  Izstāde tapusi kā kontekstuāls komentārs S. Krastiņas personālizstādei un demonstrē laikabiedru loku, kas mākslā ienāca 20. gs. 80. gados. Izstādi veido Mūkusalas Mākslas salona kolekcijas un Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja kolekcijas darbi.

Izstāžu kuratore: Diāna Barčevska
Publicitātes attēls: Sandra Krastiņa „Būs jārunā”. 2014. Audekls, eļļa. 150 x 293 cm. 

 • Inta Ruka. Zem tām pašām debesīm
  Inta Ruka. Zem tām pašām debesīm

  Inta Ruka

  Inta Ruka. Zem tām pašām debesīm

  29.08.2019. - 02.11.2019.
  Lielā zāle

  No 29. augusta līdz 26. oktobrim Mūkusalas Mākslas salonā skatāma Intas Rukas personālizstāde “Zem tām pašām debesīm”.

 • Liriskais skarbums. 20. gs. 60. gadu modernā dzīves telpa
  Liriskais skarbums. 20. gs. 60. gadu modernā dzīves telpa

  Grupas izstāde

  Liriskais skarbums. 20. gs. 60. gadu modernā dzīves telpa

  13.06.2019. - 17.08.2019.
  Lielā zāle

  Zuzānu kolekcijas izstāde "Liriskais skarbums" veltīta novatoriskajiem 20. gs. 60. gadu Latvijas jauno mākslinieku stilistiskajiem meklējumiem.

 • PAN4KĀ
  PAN4KĀ

  Grupas izstāde

  PAN4KĀ

  13.06.2019. - 17.08.2019.
  Mazā zāle

  No 2019. gada 13. jūnija līdz 17. augustam Mūkusalas Mākslas salona Mazajā zālē skatāma Zuzānu kolekcijas izstāde PAN4KĀ.

 • Nekas nemainās. Politiskās dzīves hronika
  Nekas nemainās. Politiskās dzīves hronika

  Ivars Poikāns

  Nekas nemainās. Politiskās dzīves hronika

  25.04.2019. - 01.06.2019.
  Mazā zāle

  Izstādē eksponēti Zuzānu kolekcijas darbi, kuros Ivars Poikāns ilustrē 20 gadus senus notikumus un konkrētus politiskos personāžus.

 • Pāri
  Pāri

  Grupas izstāde

  Pāri

  25.04.2019. - 01.06.2019.
  Lielā zāle

  “Pāri” apspēlē vairākas nosaukumā ietvertās nozīmes. Tajā eksponēti 10 mākslinieku pāri, kuru darbi veido konceptuālas, saturiskas vai formālas paralēles.

 • Kad tiekamies?
  Kad tiekamies?

  Ronalds Rusmanis

  Kad tiekamies?

  31.01.2019. - 14.04.2019.
  Mazā zāle

  No 31. janvāra līdz 14. aprīlim Mūkusalas Mākslas salona Mazajā zālē būs skatāma Ronalda Rusmaņa jaunāko darbu izstāde “Kad tiekamies?”.

 • Nebaidies
  Nebaidies

  ... ...

  Nebaidies

  31.01.2019. - 14.04.2019.
  Lielā zāle

  No 2019. gada 31. janvāra līdz 14. aprīlim Mūkusalas Mākslas salona Lielajā zālē skatāma Zuzānu kolekcijas izstāde par ērmīgo “Nebaidies”.

 • NACIONĀLAIS PAVILJONS
  NACIONĀLAIS PAVILJONS

  ... ...

  NACIONĀLAIS PAVILJONS

  22.11.2018. - 19.01.2019.
  Lielā zāle

  Zuzānu kolekcijas izstāde, kas valkā sezonālus Latvijas alternatīvos faktus.

 • Outlet
  Outlet

  Ivars Grāvlejs

  Outlet

  22.11.2018. - 19.01.2019.
  Mazā zāle

  No 2018. gada 22. novembra Mūkusalas Mākslas salona Mazajā zālē skatāma Ivara Grāvleja personālizstāde “Outlet”.